NOVINKY

arr3Odeslání zásilkyDíky novým webovým stránám Vám vaši objednávku odešleme druhý den po objednání....

KONTAKTY

Protodieta.cz
U Leskavy 764/20
Brno 625 00
protodieta@trygo.cz

O PROTEINOVÉ DIETĚ » 3 ETAPY DIETY
Tři ETAPY diety

Cíl: ZHUBNOUT 8–10 kg

Proteinová dieta - 1 fáze:

3-4 přípravky Dietalegre® a 1 „pravé“ jídlo

Doba trvání: 2 týdny (14 dnů)

Jídelníček pro 1. etapu:

 1. Snídaně: 1 sladké proteinové jídlo nebo desert
 2. Dopolední svačina: 1 proteinový nápoj
 3. Oběd: Pravé jídlo – kvalitní bílkovina ze seznamu s minimálním množstvím tuku nebo 1 slané proteinové jídlo  + zeleninový salát
 4. Odpolední svačina: 1 proteinová tyčinka
 5. Večeře: 1 slané proteinové jídlo  + zeleninový salát

Pokud hmotnostně spadáte do kategorie, u které v 1. etapě stačí jen 3 proteinové přípravky (3 + 1), pak vynecháte buď dopolední nebo odpolední svačinu.

Kdy užívat během 1. etapy 3 a kdy 4 proteinová jídla? 3 proteiny obvykle postačí u jedinců, jejichž výchozí hmotnost nepřesahuje 80 kg. Od 85 kg výše je prakticky vždy nutné užívat 4 proteinová jídla denně. I u prvně jmenovaných (tedy s výchozí hmotností pod 80 kg) však můžeme použít (a to i nepravidelně) čtvrté proteinové jídlo, zejména tehdy, pokud přetrvává pocit hladu po kombinaci 3 + 1. Důležité upozornění: 3-4 proteinové přípravky za den je třeba zkonzumovat, i když nemáte hlad! Bílkovinná dieta „funguje“ tehdy, pokud organismus dostane cca 90 g čistých bílkovin za den. Pokud omezíte přísun bílkovin, „degradujete“ bílkovinou dietu na dietu „nízkoenergetickou“, což poznáte podle toho, že začnete ubývat na úkor svalové a nikoliv tukové tkáně, stejně jako podle toho, že se velmi brzy objeví pocit hladu!

Tělesná aktivita: klienti mohou v průběhu 1. etapy redukce pokračovat v té tělesné aktivitě, na kterou jsou zvyklí. Naproti tomu nedoporučujeme v průběhu 1. etapy s ní začínat „od nuly

Proteinová dieta - 2 fáze:

3 přípravky Dietalegre® a 1 „pravé“ jídlo

Jídelníček pro 2. etapu:

 1. Snídaně: 1 sladké proteinové jídlo nebo desert
 2. Dopolední svačina: zelenina
 3. Oběd: Pravé jídlo – maso (uvedené v doporučených) + zeleninový salát
 4. Odpolední svačina: 1 proteinová tyčinka
 5. Večeře: 1 slané proteinové jídlo  + zeleninový salát

 

3 fáze: Postupně nahrazujeme proteinová jídla

Jídelníček pro 2. etapu:
 1. Snídaně: lehké normální jídlo
 2. Dopolední svačina: zelenina
 3. Oběd: Pravé jídlo – maso (uvedené v doporučených) + zeleninový salát
 4. Odpolední svačina: 1 proteinová tyčinka
 5. Večeře: Pravé jídlo – maso (uvedené v doporučených) + zeleninový salát

 

Obecné zásady:

Tekutiny

Je zapotřebí dostatečný přísun neslazených tekutin (min. 1,5 l denně), kvůli vstřebávání proteinů.
POVOLENO: všechny druhy čajů s výjimkou ovocných, káva a její náhražky (špaldové kafe, melta, atp.) - možno přidat trochu nízkotučného mléka, ale pouze „k zabarvení“, neslazené minerální vody (neperlivé nebo jemně perlivé), coca-cola light
ZAKÁZÁNO: ovocné džusy, včetně těch z čerstvého ovoce, alkoholické nápoje všeho druhu (včetně piva)
V případě nutnosti je ke slazení možno použít náhradních sladidel pro diabetiky

Zelenina

POVOLENO: zelenina (artyčok, baklažán (lilek), bokolice, celer řapíkatý či jiný, cuketa, čekanka, fazolky zelené, fenykl, houby - žampióny, šiitake, hlíva ústřičná a ostatní druhy jedlých hub, chřest, květák, kapusta (i růžičková), okurka, polníček, pórek, rajčata (max. 1 ks denně, rukola, ředkev bílá, ředkvička klasická, řeřicha, salát hlávkový, řapíkatý a všechny další druhy zelených salátů, sójové a další výhonky (obilné klíčky, naklíčené mango, čočka, vojtěška - „trikolóra“,atp), špenát, tykev, zelí hlávkové i čínské (kysané jen pokud není doslazované)

ZAKÁZÁNO: mrkev, kukuřice, kedlubny, papriky, červená řepa!

Nakládané houby či konzervovanou zeleninu (nálevy bývají doslazovány)!

Zeleninu jíme buď syrovou, ve formě salátu, dochucenou 1 lžící panenského olivového oleje (olej jen 1 x denně), nebo vařenou v páře či podušenou na vodě. V rámci bílkovinné diety solíme dle libosti* (spíše více než méně).

1x denně maso

Ryby - (Amur (100 g), Candát (100 g), Cejn (100 g), Halibut,, Lín (100 g), Mořský ďas, Mořský vlk, Okoun (100 g), Pangas, Platýs, Pražma, Pstruh,Treska (100 g), Úhoř (100 g), Žralok

Jehněčí či skopová kýta (100 g),

Kuřecí játra (100g), kuřecí maso bez kůže

Krůtí maso bez kůže

Králičí maso bez kůže

Telecí - Přírodní telecí řízek (dobře propečený) - 100 g

Kachní játra (100 g)

NÁŠ TIP: Využijte období diety a naučte se pravidelně konzumovat rybí maso. Držte se pravidla, že čím je maso v syrovém stavu světlejší, tím je pro organismus přínosnější a také stravitelnější. Objevte svět tofu, navštivte vegetariánskou restauraci! Možná zjistíte, že krvavá masa ani uzeniny už nebudete nikdy k ničemu potřebovat!

ZAKÁZÁNO: vepřové (vyřazujeme z jídelníčku natrvalo)

Další potraviny

POVOLENO:

- 1 ks BIO vejce (natvrdo nebo na hniličku

- Libová či dietní („low fat“) šunka (100 g)

- Sushi (100 g)

- Tofu (přírodní, s řasou, uzené,…)

- Tolstolobik (100 g)

- Olomoucké tvarůžky neboli tvargle

Zakázané potraviny:

ZAKÁZÁNO: sladkosti, pečivo, přílohy, mléčné výrobky, ovoce, tuk, ořechy

Minerály

POVOLENO: hodně solit (nebojte se, v průběhu 1. etapy ztrácí organismus ve zvýšené míře nerostné látky a stopové prvky) + pravidelně užívat vhodné doplňky stravy bohaté na minerály (hořčík: DIETALEGRE® MAGNESIUM , 1 kapsle denně, draslík: DIETALEGRE® KALIUM, 1 kapsle denně)

Koření

Dochucovat lze dle libosti běžnými druhy koření

ZAKÁZÁNO: kečup, tatarka, hořčicc, (cibule a česnek velmi omezeně)

K dochucení lze používat de facto všechny druhy sušeného koření, citrónovou šťávu, sušenou cibuli a česnek. Nevhodné jsou však nejrůznější hotové zálivky (jogurtová, bylinková, barbecue, apod), stejně jako hořčice.

Doporučení

polynenasycené mastné kyseliny (tzv. omega kyseliny) ANO, cestou vhodného potravního doplňku (DIETALEGRE® OMEGA, v dávce 1 kapsle 2x denně)

vitamíny ANO, cestou vhodného potravního doplňku (DIETALEGRE® MULTIVITAMIN v dávce 1 kapsle 1x denně)

u pacientů, kteří mají vysoké procento tukové tkáně v organismu je třeba podpořit její mobilizaci a odbourávání současným nasazením přípravku s funkcí „spalovače tuků“ DIETALEGRE® FAT BURNER, který podáváme po celou dobu redukčního programu (dávkování: 1-3x denně rozpustit obsah jednoho sáčku ve 150 ml horké vody a vypít jako kávu), jehož efekt lze vhodně podpořit ještě přípravkem s funkcí „vychytávače“ tuků a cukrů DIETALEGRE® CATCH FAT AND SUGAR (dávkování: obsah sáčku vysypeme 1–3x denně přímo do úst a necháme rozplynout jako kdysi oblíbený vitacit)

u pacientů, kteří mají sklon zadržovat vodu, je třeba podpořit její mobilizaci nasazením přípravku s funkcí „odvodňovače“ DIETALEGRE® DEWATER, který rovněž můžeme podávat po celou dobu redukčního programu (dávkování: 1 x denně rozpustíme obsah 1 sáčku v 1,5 ledové vody a po promíchání popíjíme po celý den jako osvěžující nápoj)

Tělesná aktivita: klienti mohou v průběhu 1. etapy redukce pokračovat v té tělesné aktivitě, na kterou jsou zvyklí. Naproti tomu nedoporučujeme v průběhu 1. etapy s ní začínat „od nuly“

Povolené druhy živočišných a rostlinných bílkovin pro 1. etapu v rámci programu bílkovinné diety Dietalegre®, aneb přehled druhů „pravých“ jídel, která lze bez obav konzumovat v množství (počtu porcí za den) omezeném probíhající etapou (porce o hmotnosti 150 g, není-li v závorce uvedeno jinak):

Nejlepší formou úpravy masa je marinování. Lze též osmahnout na pánvi na několika kapkách kvalitního oleje.

Z diety jsou v 1. etapě vyloučeny všechny druhy příliš tučných (či příliš kalorických) druhů masa (losos, tuňák, makrela, štika, kapr, mořské plody, vepřové, hovězí, kachna, atd).